Parafia Polskokatolicka św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce
Nawigacja
Strona Główna
Historia Parafii
Dekanat Żółkiewski
Wykaz Mszy św.
Z życia parafii
Duszpasterz
Parafia w Gorzkowie
Galeria zdjęć
Linki
Księga gości
Kontakt z Parafią
Audycje radiowe
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Archiwum
Archiwum wiadomości
Koncert kolęd i pastorałek (25.12.2012)

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia zaraz po Kazaniu jak i pod koniec Mszy św. wysłuchać mogliśmy kolędy i pastorałki w wykonaniu Jana Prokopowicza grającego na akordeonie oraz Ani Prokopowicz. Warto również dodać, że w naszej Parafii od września w trzecią niedzielę każdego miesiąca odbywa się „kazanie z gitarą”, na którym śpiewane są jak i grane na gitarze pieśni i piosenki religijne przez ks. Kamila - proboszcza parafii.
Święty Mikołaj w parafii (23.12.2012)

23 grudnia w IV Niedzielę Adwentu po Mszy św. wszyscy najmłodsi parafianie zostali obdarowani nowymi zabawkami z okazji św. Mikołaja. Dary te zostały przekazane od sponsorów dzięki Fundacji Edukacyjno-Społecznej „Od Nowa” z Lublina. W imieniu swoim jak i wszystkich dzieci składamy Pani Prezes Fundacji serdeczne Bóg Zapłać
.


Znicz pamięci o zmarłych (listopad 2012)

Od 21 października aż do 25 listopada w Parafii naszej można będzie zakupić ZNICZ PAMIĘCI O ZMARŁYCH.
57. lat parafii polskokatolickiej w Żółkiewce (29.07.2012)

29 lipca 2012r. obchodziliśmy Uroczystość Parafialną patrona naszej Parafii św. Jakuba Apostoła oraz 57 lat istnienia naszej Wspólnoty Parafialnej.
W tym dniu Uroczysta Msza św. rozpoczęła się procesjonalnym przejściem duchowieństwa z plebani przed Kościół, gdzie Ks. Krzysztof Fudala – dziekan naszego dekanatu żółkiewskiego, dokonał poświęcenia odnowionej elewacji świątyni oraz odnowionego Krzyża Misyjnego z roku 1957 stojącego przed Kościołem.
Po poświęceniu i przyjściu duchowieństwa do Ołtarza Pańskiego rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Marcin Dębski ze Świeciechowa wraz z ks. dziekanem Krzysztofem Fudalą z Maciejowa, ks. Jacentym Sołtysem z Majdanu Leśniowskiego, który wygłosił okolicznościowe kazanie, ks. dr Mieczysławem Piątkiem – dziekanem dekanatu zamojskiego z Majdanu Nepryskiego, ks. Ryszardem Walczyńskim – dziekanem dekanatu lubelsko-chełmskiego z Chełma oraz ks. Januszem Kucharskim z Horodła.
Podczas Mszy św. modliliśmy się jak co roku również za zmarłych księży pracujących w naszej parafii: ks. Jerzego Dunina, ks. Czesława Jankowskiego, ks. Wiktora Dziekana, ks. Leszka Sychowicza, ks. dziekana Stanisława Kozalę, ks. Krzysztofa Groszaka.
Pod koniec Mszy św., ks. proboszcz Kamil Wołyński serdecznie podziękował przybyłym Księżom jak i wszystkim wiernym za udział w liturgii Mszy św. Przypomniał także o przedsięwzięciu remontowym, jakie miało miejsce w miesiącach kwiecień – czerwiec, mianowicie o odnowieniu drewnianej elewacji naszej Świątyni. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony sponsorów: Ks. Biskupa Pawła Sobiechowskiego z USA, Ks. Wolfganga Kunickiego i Ks. Christophera Schullera ze Szwajcarii oraz Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie, mogliśmy zrealizować remont. Elewacja drewniana Świątyni została gruntownie odnowiona, gdzie stara łuszcząca się farba została zdarta, deski zostały zaimpregnowane specjalnym środkiem czterofunkcyjnym chroniącym przed działaniem ognia, grzybów domowych i pleśniowych oraz owadów. Na koniec deski zostały pomalowane dwukrotnie farbą przystosowaną do drewna. Przy okazji zostały także poprawione, oczyszczone i pomalowane rynny na Kościele oraz zostały wymienione na nowe niektóre zniszczone elementy drewniane.
Ks. proboszcz w imieniu całej naszej polskokatolickiej Wspólnoty Parafialnej podziękował wszystkim sponsorom w Kościele, zostały również do nich wysłane specjalne podziękowania. Tym samym powstało grono przyjaciół Parafii św. Jakuba, którzy swoim sercem i ofiarnością wspierają naszą Świątynię.
Uroczysta Msza św. zakończyła się procesją z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła, której przewodniczył ks. dziekan Krzysztof Fudala.
Jak co roku również tradycyjnie dokonano poświęcenia pojazdów z racji dnia św. Krzysztofa (25 lipca). Poświęcenia dokonał ks. dziekan Ryszard Walczyński.
Każdy z kierowców na pamiątkę otrzymał brelok do kluczy przedstawiający z jednej strony postać św. Krzysztofa, zaś z drugiej postać Matki Bożej.
Bogu niech będą dzięki za przeżytą Uroczystość Parafialną oraz za 57 lat istnienia jako Wspólnota Parafii Polskokatolickiej w Żółkiewce.

Galeria zdjęć z uroczystości


Remont elewacji świątyni (15.06.2012)

15 czerwca zakończony został remont elewacji świątyni polskokatolickiej w Żółkiewce. Prace remontowe rozpoczęły się 11 kwietnia 2012r., które polegały na usunięciu starej łuszczącej się farby, zabezpieczenie desek specjalnym środkiem chroniącym drewno przed wilgocią, grzybem a także i ogniem oraz zostały na nowo pomalowane deski impregnatem do drewna. Również także zostały poprawione rynny, pomalowane na nowo oraz niektóre elementy drewniane zostały wymienione na nowe. Remont zabytkowej świątyni mogliśmy zrealizować dzięki sponsorom:
- Ks. Biskup Paweł Sobiechowski z USA
- Ks. Wolfgang Kunicki , St. Andrew Volunteer ze Szwajcarii
- Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie
Prace remontowe wykonała firma MARKMAL z Lublina.

Więcej zdjęć z remontu świątyni można obejrzeć w galerii

Telewizja Polska w Naszej Parafii (11.09.2011)

11 września 2011r. w naszej Parafii gościliśmy ekipę nagraniową Telewizji Polskiej, która nagrywała Mszę św. Została ona później wyemitowana w TVP 2 – 29 września o godz. 10:55.

Mszy św. przewodniczył Proboszcz Parafii – Ks. Kamil Wołyński, zaś kazanie wygłosił dziekan dekanatu żółkiewskiego – Ks. Krzysztof Fudala z Maciejowa.


Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę (5.12.2010)

Przez wszystkie niedziele listopada 2010r. w parafii w Żółkiewce i w parafii Gorzkowie zbieraliśmy dary rzeczowe w ramach akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Wszystkie zebrane dary przekazaliśmy 5 grudnia 2010r. do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krasnymstawie.

Przekazane zostały następujące rzeczy:
Odzież dziecięca – 20 kg
Słodycze – 2 kg
Żywność długoterminowa – 31 kg
Razem zebraliśmy i przekazaliśmy – 52 kg

Pragnę złożyć serdeczne Bóg Zapłać wszystkim Parafianom za przyłączenie się do akcji. W tym roku w listopadzie po raz drugi Parafia nasza w Żółkiewce oraz w Gorzkowie przyłączy się ponownie do akcji.

Ks. Kamil Wołyński


55-lecie naszej Parafii

W tym roku Parafia nasza obchodziła 55 lat swojego istnienia.
Powstała w 1955 roku, gdzie za zgodą władz państwowych wzniesiona jeszcze w 1865 roku i przejęta po wojnie od wspólnoty greckokatolickiej świątynia została przeniesiona do Żółkiewki z Bieszczad a dokładnie z Regatowa.
Uroczysta Msza św. odbyła się 25 lipca o godz. 11:30, której przewodniczył Zwierzchnik naszego Kościoła a zarazem Ordynariusz diecezji warszawskiej ks. bp prof. Dr hab. Wiktor Wysoczański, w asyście przybyłych księży: ks. dziekana Henryka Dąbrowskiego – proboszcza parafii katedralnej w Warszawie, ks. dziekana dekanatu żółkiewskiego Krzysztofa Fudali z Maciejowa, który wygłosił okolicznościowe kazanie, ks. dziekana dr Mieczysława Piątka z Majdanu Nepryskiego, ks. Jacentego Sołtysa z Majdanu Leśniowskiego, ks. Pawła Walczyńskiego z Huciska, ks. Marcina Dębskiego ze Świeciechowa, który przybył ze swoimi parafianami, ks. dr Jerzego Bajorka z Kosarzewa, ks. Henryka Mielcarza z Gródek i ks. Jerzego Uchmana z Jaćmierza, który przeprowadził przed Mszą św. spowiedź ogólną.
W homilii ks. dziekan Krzysztof Fudala wspomniał zmarłych proboszczów, którzy pracowali w tutejszej parafii przez te 55 lat a byli to: ks. Jerzy Dunin, ks. Czesław Jankowski, ks. Wiktor Dziekan, ks. Leszek Sychowicz, ks. Stanisław Kozal, ks. Krzysztof Groszak.
W uroczystej Mszy św. udział wzięli także zaproszeni goście m.in. Senator R.P. Lucjan Cichosz, Przewodniczący Rady Gminy Żółkiewka Edward Bobel, Wójt Gminy Gorzków Janusz Cichosz w której mieści się Parafia obsługiwana przez proboszcza z Żółkiewki oraz Przewodniczący Rady Gminy Gorzków Edward Cieplechowicz.
Pod koniec Uroczystej Mszy św. głos zabrali: Senator R.P., który mówił, że mała miejscowość jaką jest Żółkiewka, jest w stanie utrzymać parafię, a także i wybrać senatora Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, również właśnie z woli wyznawców Kościoła Polskokatolickiego. Senator także zaznaczył, że tego dnia miał zaproszenia na inne uroczystości odbywające się w gminie i powiecie, lecz wybrał właśnie jubileusz parafii św. Jakuba Apostoła.
W imieniu wójta Żółkiewki Jacka Lisa, głos zabrał Przewodniczący Gminy Edward Bobel, który podziękował za zaproszenie na Uroczystość i życzył, aby słowo, które głosi Kościół Polskokatolicki było nie tylko wypowiadane, ale również i słyszane. Ks. Marcin Dębski ze Świeciechowa, przekazał od wiernych na ręce ks. proboszcza zielony ornat.
Na koniec przemówień ks. Biskup Wysoczański podziękował ks. proboszczowi Kamilowi jak i także parafianom za pracę i zaangażowanie w zorganizowanie tejże Uroczystości i w życie codzienne parafii. Wspomniał także o prowadzonym od 1998 roku dialogu pomiędzy Kościołem polskokatolickim a Rzymskokatolickim. Podkreślił, że w dialogu tym nie chodzi o to, by Kościół Polskokatolicki został wchłonięty, ale żeby mógł istnieć na równych prawach. Proboszcz parafii ks. Kamil Wołyński podziękował duchowieństwu, jak i wiernym za udział w Uroczystej Mszy św. Na ręce przewodniczącego Rady Gminy przekazał dla Wójta Gminy podziękowanie za dotację przekazaną na renowację zabytkowego krzyża procesyjnego z pierwszej połowy XIX wieku, a także i dziękował za przekazanie nieodpłatnie kostki brukowej pod miejsce parkingowe przy parafii. Jednocześnie wyraził nadzieję na dalszą pomoc ze strony gminy.
Wraz z Radą Parafialną złożył życzenia imieninowe ks. Biskupowi, które wypadały w środę po Uroczystościach niedzielnych a także ks. dziekanowi Fudali, który obchodził w dniu Uroczystości.
Uroczysta Msza św. zakończyła się procesją wokół Kościoła z Najświętszym Sakramentem, którą prowadził ks. dziekan Dąbrowski, oraz wspólnym pamiątkowym zdjęciem przed Kościołem. Jak co roku dokonano także poświęcenia pojazdów, którymi parafianie oraz zaproszeni goście przybyli w tym dniu na Uroczystość a którego poświęcenia dokonał ks. dr Jerzy Bajorek.
Obszerne relacje z Uroczystości ukazały się także w miejscowych gazetach: Echo Krasnegostawu oraz Nowy Tydzień powiat krasnostawski.
Bogu niech będą dzięki za przeżytą Uroczystość a przede wszystkim za przeżyte 55 lat jak wspólnota parafii polskokatolickiej w Żółkiewce.

Zdjęcia z uroczystości
Polskie Radio w Naszej Parafii

7 marca w naszej Parafii gościliśmy ekipę nagraniową Polskiego Radia z Warszawy, która nagrywała Mszę św. Została ona później wyemitowana na antenie Polskiego Radia w programie II - 21 marca o godz. 8:00.
Mszę św. oraz kazanie wygłosił Proboszcz Parafii ks. Kamil Wołyński. Swoim śpiewem uświetnił chór z Samorządowego Ośrodka Kultury w Żółkiewce pod przewodnictwem Pani Barbary Lachowskiej (Nosek), na organach przygrywał Pan Mieczysław Garbacz. Już wkrótce na naszej stronie będzie można wysłuchać całej Mszy św.

Poniżej przedstawiamy relację zdjęciową z tego dnia:

Ustawienie chóru do nagrania

Chór Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce

Nagranie Mszy św.

Ekipa nagraniowa Polskiego Radia

Pamiątkowe zdjęcie

Ks. Proboszcz z ekipą nagraniowąParafia Polskokatolicka pw. św. Jakuba Apostoła w Żółkiewce (c) 2010-2020

Aktualizacja strony: 08.04.2020r.


Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.

BlueStone Theme Design by: Fuzed Themes
393,772 Unikalnych wizyt

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl